Pamoka laisvei

Sausio 13d. lietuviai namų languose tradiciškai uždega žvakutes, pagerbdami žuvusius Laisvės gynėjus.

Ši diena – puiki proga pakalbėti su mokiniais apie laisvę ar Tėvynės reikšmę. Pirmokai gimnazistai istorijos pamokose žiūrėjo ir analizavo dokumentinį filmą, skirtą Sausio 13d. žuvusiems septyniolikmečiams laisvės gynėjams Ignui Šimulioniui ir Dariui Gerbutavičiui. Po filmo peržiūros mokiniai samprotavo, ką reiškia Tėvynės laisvė ir ar lengva šiandien būti laisva asmenybe. Gimnazistai išsakė daug prasmingų minčių, kuriomis norisi pasidalinti.
Rokas (Ia): ,,Tėvynės laisvė man reiškia Nepriklausomybę, galėjimą pamatyti Lietuvą žemėlapyje, kai Tėvynės niekas nevaržo.“
Augustė (Ia): ,,Tėvynės laisvė – tai namai be nerimo, be baimės, su džiaugsmu ir tikėjimu.“
Tomas (Ia): ,,Man Tėvynės laisvė reiškia galėjimą ryte saugiai eiti į mokyklą nebijant, kad gali žūti. Ramybė šeštadienio vakarą ar tyli popietė prie arbatos puodelio.“
Luka (Ib): ,,Tėvynės laisvė – tai laisvė, gali reikšti nuomonę, gyventi be suvaržymų. Gyventi gražioje, mažoje ir nepriklausomoje Lietuvoje yra nepaprastai nuostabus jausmas.“
Saulė (Ib): ,,Tai visos šalies, visų žmonių bendrai iškovota laisvė, kurią turime gerbti, tausoti ir saugoti.“
Kristina (Ib): ,,Tėvynės laisvė taip pat yra ir mano laisvė. Jeigu Lietuva nebus laisva, aš tos laisvės pati ir neturėsiu.“
Rimtautė (Ib): ,,Tai laisvė būti nevaržomai, negyventi baimėje, galimybė keliauti, kalbėti ir skaityti knygas savo gimtąja kalba.“
Į klausimą, ar lengva būti laisva asmenybe, pirmokai atsakė nevienodai.
Urtė (Id): ,,Taip, šiandien lengva būti laisva asmenybe, aš labai džiaugiuosi, kad gimiau laisvoje Lietuvoje. Sunku buvo 1991 m. Sausio 13 d. lietuviams, kurie kovojo už savo laisvę ir net paaukojo gyvybes.“
Meda (Ib): ,,Vienu atžvilgiu lengva, kitu – ne. Žmonės kartais bijo išreikšti savo nuomonę, galvoja, kad jų nesupras. Bet laisvė taip pat turi ribas, negalima daryti nieko, kas pakenktų kitam.“
Karolis (Id): ,,Manau, kad būti laisva asmenybe yra sunku, nes gali nepritapti ir likti keistuoliu.“
Jovita (Id): ,,Lengva, nes tada viską nusprendi pati ir renkiesi tuos dalykus, kurie tau patinka, o ne tuos, kuriuos esi priverstas pasirinkti.“
Brigita (Ia): ,,Manau, kad būti laisvai yra daug lengviau nei gyventi kažkieno priespaudoje. Tačiau reikia žinoti jos ribas.“
Tomas (Ia): ,,Tikrai nelengva, nes pasaulio pagundos priverčia žmones būti priklausomus. Atsispirti pagundoms gali tik jau laisvas žmogus.“
Skaiva (Ia): ,,Būti laisva asmenybe yra geriau, bet kai kurie žmonės nemoka išreikšti savo laisvės, galbūt todėl jie yra nepatenkinti gyvenimu.“

Istorijos mokytoja Inga Sakalauskienė

100 3392 100 3395